ITT Cannon, LLC CA3100E24A24PB15-05
CA3100E24A24PB15-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E24A24PB15-05
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E24A24PB15-05.pdf
Availability of CA3100E24A24PB15-05
QUANTITY
CA3100E24A24PB15-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E24A24PB15-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E24A24PB15-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-A24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E24A24PB15-05
Related LinksCA3100E24, CA3100E24A24PB15-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E24A24PB15-05 Details Description
Related parts for CA3100E24A24PB15-05
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 1608 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 2.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
CONN PLUG 9 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
POT 4.7K OHM 1.5W CERMET LINEAR datasheet.pdf
TOOL BAG ULTIMATE datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO MMCX PLUG datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/NUT datasheet.pdf
DIODE SBR SGL 45V 10A TO252 datasheet.pdf