Vishay/Dale RNC60J1211FSRE6
RNC60J1211FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1211FSRE6
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1211FSRE6.pdf
Availability of RNC60J1211FSRE6
QUANTITY
RNC60J1211FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1211FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1211FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1211FSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1211FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1211FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1211FSRE6
IC LINE DRIVER QUAD LP 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 100V/50V 5A 8ECH datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
STANDARD NYLON CABLE TIES datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1600W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf