ITT Cannon, LLC CA3100E28-11PF80
CA3100E28-11PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-11PF80
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E28-11PF80.pdf
Availability of CA3100E28-11PF80
QUANTITY
CA3100E28-11PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-11PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-11PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-11PF80
Related LinksCA3100E2, CA3100E28-11PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-11PF80 Details Description
Related parts for CA3100E28-11PF80
CAP THIN FILM 15PF 25V 0603 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR TW2837-PB1-GE datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X24.8 GRY datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf