ITT Cannon, LLC CA3100E28-11SB02-05
CA3100E28-11SB02-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-11SB02-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28-11SB02-05.pdf
Availability of CA3100E28-11SB02-05
QUANTITY
CA3100E28-11SB02-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-11SB02-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-11SB02-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-11SB02-05
Related LinksCA3100E28, CA3100E28-11SB02-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-11SB02-05 Details Description
Related parts for CA3100E28-11SB02-05
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PCB PIN datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
IC REG LDO TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ENCLOSURE datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 160MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf