ITT Cannon, LLC CA3100E28-12PB
CA3100E28-12PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-12PB
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E28-12PB.pdf
Availability of CA3100E28-12PB
QUANTITY
CA3100E28-12PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-12PB
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-12PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-12PB
Related LinksCA3100E, CA3100E28-12PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-12PB Details Description
Related parts for CA3100E28-12PB
CONN HEADR BRKWAY 8POS VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 4V 20% 0905 datasheet.pdf
LC QTERM MM 1.6&2.0MM CLB 12CONN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf