ITT Cannon, LLC CA3100E28-12SWBA176
CA3100E28-12SWBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-12SWBA176
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28-12SWBA176.pdf
Availability of CA3100E28-12SWBA176
QUANTITY
CA3100E28-12SWBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-12SWBA176
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-12SWBA176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-12SWBA176
Related LinksCA3100E28, CA3100E28-12SWBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-12SWBA176 Details Description
Related parts for CA3100E28-12SWBA176
RES SMD 4.42K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ADAPTER 100-CABGA ISPLSI 2064VE datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 12.45MM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACK SMA PCB R/A datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP CER 6PF 5KV R42 AXIAL datasheet.pdf