ITT Cannon, LLC CA3100E28-17SF80
CA3100E28-17SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-17SF80
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
CA3100E28-17SF80.pdf
Availability of CA3100E28-17SF80
QUANTITY
CA3100E28-17SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-17SF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-17SF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert28-17
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-17SF80
Related LinksCA3100E2, CA3100E28-17SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-17SF80 Details Description
Related parts for CA3100E28-17SF80
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf