ITT Cannon, LLC CA3100E28-20SB
CA3100E28-20SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-20SB
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28-20SB.pdf
Availability of CA3100E28-20SB
QUANTITY
CA3100E28-20SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-20SB
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-20SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert28-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-20SB
Related LinksCA3100E, CA3100E28-20SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-20SB Details Description
Related parts for CA3100E28-20SB
RELAY REED DPST 500MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC 1.5KE datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 PROG 28WSOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 8A TO251 datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM YELLOW, 8.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf