ITT Cannon, LLC CA3100E28-5S
CA3100E28-5S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E28-5S
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E28-5S.pdf
Availability of CA3100E28-5S
QUANTITY
CA3100E28-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E28-5S
Internal Part NumberEIS-CA3100E28-5S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert28-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A, 135A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E28-5S
Related LinksCA3100, CA3100E28-5S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E28-5S Details Description
Related parts for CA3100E28-5S
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO N JACK datasheet.pdf
Crystal 52.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 38POS datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
DSUB 78 F HD CRIMP F225 datasheet.pdf