ITT Cannon, LLC CA3100E32-15PBF80
CA3100E32-15PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E32-15PBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E32-15PBF80.pdf
Availability of CA3100E32-15PBF80
QUANTITY
CA3100E32-15PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E32-15PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E32-15PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert32-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E32-15PBF80
Related LinksCA3100E3, CA3100E32-15PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E32-15PBF80 Details Description
Related parts for CA3100E32-15PBF80
IC REG LDO 1.5V TO220-3 datasheet.pdf
RES 3.6M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 210MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive, Backlight 20-TSSOP-EP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 175A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PIN datasheet.pdf