ITT Cannon, LLC CA3100E32-1SXB01
CA3100E32-1SXB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E32-1SXB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E32-1SXB01.pdf
Availability of CA3100E32-1SXB01
QUANTITY
CA3100E32-1SXB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E32-1SXB01
Internal Part NumberEIS-CA3100E32-1SXB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert32-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E32-1SXB01
Related LinksCA3100E3, CA3100E32-1SXB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E32-1SXB01 Details Description
Related parts for CA3100E32-1SXB01
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 5V MINI datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM FLIPCHIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE SCREW 400A datasheet.pdf
6800UF 63V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf