ITT Cannon, LLC CA3100E36-5SXB
CA3100E36-5SXB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E36-5SXB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E36-5SXB.pdf
Availability of CA3100E36-5SXB
QUANTITY
CA3100E36-5SXB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E36-5SXB
Internal Part NumberEIS-CA3100E36-5SXB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert36-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E36-5SXB
Related LinksCA3100E, CA3100E36-5SXB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E36-5SXB Details Description
Related parts for CA3100E36-5SXB
CAP ALUM 330UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO24 datasheet.pdf
10M POWER CABLE CAGE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2975K 4SMD datasheet.pdf
BS II DUAL RA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf