ITT Cannon, LLC CA3100E36A46PB
CA3100E36A46PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E36A46PB
Brief Description
CONN RCPT 27POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E36A46PB.pdf
Availability of CA3100E36A46PB
QUANTITY
CA3100E36A46PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E36A46PB
Internal Part NumberEIS-CA3100E36A46PB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions27
Shell Size - Insert36-A46
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E36A46PB
Related LinksCA3100E, CA3100E36A46PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E36A46PB Details Description
Related parts for CA3100E36A46PB
CONN SOCKET 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 ALUMINUM 3/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
SW DIP PIANO 2POS SHORT PC MNT datasheet.pdf
CONN FANNING STRIP 4POS datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTRIP 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf