ITT Cannon, LLC CA3100ER12S-3PF80
CA3100ER12S-3PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER12S-3PF80
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100ER12S-3PF80.pdf
Availability of CA3100ER12S-3PF80
QUANTITY
CA3100ER12S-3PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER12S-3PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100ER12S-3PF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER12S-3PF80
Related LinksCA3100ER, CA3100ER12S-3PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER12S-3PF80 Details Description
Related parts for CA3100ER12S-3PF80
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RELAY OPTO DC 60V 4000MA 4-SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
FUSE .400A 500V MIDGET T/D datasheet.pdf
CAP CER 3.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
SW HEX ROTARY DIP 50V TH datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf