ITT Cannon, LLC CA3100ER14S-5S
CA3100ER14S-5S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER14S-5S
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100ER14S-5S.pdf
Availability of CA3100ER14S-5S
QUANTITY
CA3100ER14S-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER14S-5S
Internal Part NumberEIS-CA3100ER14S-5S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert14S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER14S-5S
Related LinksCA3100E, CA3100ER14S-5S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER14S-5S Details Description
Related parts for CA3100ER14S-5S
OSC XO 46.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
4R RA REC STB 0GP datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219AB datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf