ITT Cannon, LLC CA3100ER14S-7PXF80
CA3100ER14S-7PXF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER14S-7PXF80
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
CA3100ER14S-7PXF80.pdf
Availability of CA3100ER14S-7PXF80
QUANTITY
CA3100ER14S-7PXF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER14S-7PXF80
Internal Part NumberEIS-CA3100ER14S-7PXF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER14S-7PXF80
Related LinksCA3100ER1, CA3100ER14S-7PXF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER14S-7PXF80 Details Description
Related parts for CA3100ER14S-7PXF80
RES 270 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 25BIT CONFIG REG BUFF 96-BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 900mA (Switch) Backlight, Camera Flash 36-DSBGA datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 1000V GBPCW datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.100"" datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GN SSR PROTECTIVE COVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CABLE PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W datasheet.pdf