ITT Cannon, LLC CA3100ER16S-8S
CA3100ER16S-8S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER16S-8S
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100ER16S-8S.pdf
Availability of CA3100ER16S-8S
QUANTITY
CA3100ER16S-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER16S-8S
Internal Part NumberEIS-CA3100ER16S-8S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER16S-8S
Related LinksCA3100E, CA3100ER16S-8S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER16S-8S Details Description
Related parts for CA3100ER16S-8S
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf