ITT Cannon, LLC CA3100ER24-7P
CA3100ER24-7P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER24-7P
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100ER24-7P.pdf
Availability of CA3100ER24-7P
QUANTITY
CA3100ER24-7P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER24-7P
Internal Part NumberEIS-CA3100ER24-7P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER24-7P
Related LinksCA3100, CA3100ER24-7P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER24-7P Details Description
Related parts for CA3100ER24-7P
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51 OHM 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
RES SMD 856 OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
HMIK SV BEL SDP PCACK MA 40P datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN datasheet.pdf