ITT Cannon, LLC CA3100ER28-11S
CA3100ER28-11S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100ER28-11S
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100ER28-11S.pdf
Availability of CA3100ER28-11S
QUANTITY
CA3100ER28-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100ER28-11S
Internal Part NumberEIS-CA3100ER28-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert28-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100ER28-11S
Related LinksCA3100E, CA3100ER28-11S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100ER28-11S Details Description
Related parts for CA3100ER28-11S
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IRON REPL MT1500 datasheet.pdf
LED XLAMP 5700K WHITE 9V SMD datasheet.pdf