ITT Cannon, LLC CA3100F20-18PF80
CA3100F20-18PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20-18PF80
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100F20-18PF80.pdf
Availability of CA3100F20-18PF80
QUANTITY
CA3100F20-18PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20-18PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F20-18PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20-18PF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F20-18PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20-18PF80 Details Description
Related parts for CA3100F20-18PF80
OPTION CARD POWER SUP CUB4/5 DT7 datasheet.pdf
WHP 2.5-10 FOR 6X6 BSBR WM datasheet.pdf
RES MO 1W 887 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 0.10 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
3POS RECEPTACLE HOUSING datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 2A MPT3 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf