ITT Cannon, LLC CA3100F20-22P
CA3100F20-22P picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20-22P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100F20-22P.pdf
Availability of CA3100F20-22P
QUANTITY
CA3100F20-22P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20-22P
Internal Part NumberEIS-CA3100F20-22P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20-22P
Related LinksCA3100, CA3100F20-22P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20-22P Details Description
Related parts for CA3100F20-22P
CONN RECEPT 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SC-70 6SSP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
LENS SQ 1POS 25X25MM 8.2MM HT datasheet.pdf
IC PWR MONITOR 16QFN datasheet.pdf
PNL MNT 220V YELLOW 5MM datasheet.pdf