ITT Cannon, LLC CA3100F20-29PF187
CA3100F20-29PF187 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20-29PF187
Brief Description
CONN RCPT 17POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
CA3100F20-29PF187.pdf
Availability of CA3100F20-29PF187
QUANTITY
CA3100F20-29PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20-29PF187
Internal Part NumberEIS-CA3100F20-29PF187
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20-29PF187
Related LinksCA3100F2, CA3100F20-29PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20-29PF187 Details Description
Related parts for CA3100F20-29PF187
IC DSP AUDIO 3CHAN 26BIT 48LQFP datasheet.pdf
IC FILTR 8TH ORDR LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 22SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE6 M20 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 8POS THRUHL datasheet.pdf