ITT Cannon, LLC CA3100F20-29SA152F80
CA3100F20-29SA152F80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20-29SA152F80
Brief Description
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F20-29SA152F80.pdf
Availability of CA3100F20-29SA152F80
QUANTITY
CA3100F20-29SA152F80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20-29SA152F80
Internal Part NumberEIS-CA3100F20-29SA152F80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20-29SA152F80
Related LinksCA3100F20-, CA3100F20-29SA152F80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20-29SA152F80 Details Description
Related parts for CA3100F20-29SA152F80
RES 43 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3049N/H1504TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR ISO PENTAWATT-5 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HPP V4 POWER PLUG 250V/16A 3P W/ datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf