ITT Cannon, LLC CA3100F20A48SB01-05
CA3100F20A48SB01-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F20A48SB01-05
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F20A48SB01-05.pdf
Availability of CA3100F20A48SB01-05
QUANTITY
CA3100F20A48SB01-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F20A48SB01-05
Internal Part NumberEIS-CA3100F20A48SB01-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert20-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F20A48SB01-05
Related LinksCA3100F20, CA3100F20A48SB01-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F20A48SB01-05 Details Description
Related parts for CA3100F20A48SB01-05
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
I2 DIE (ATP-201) #6 (190475290) datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf