ITT Cannon, LLC CA3100F24-10PBF80
CA3100F24-10PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F24-10PBF80
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100F24-10PBF80.pdf
Availability of CA3100F24-10PBF80
QUANTITY
CA3100F24-10PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F24-10PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F24-10PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F24-10PBF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F24-10PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F24-10PBF80 Details Description
Related parts for CA3100F24-10PBF80
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 512CPR 4MM datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 10% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CARTRIDGE D 20A datasheet.pdf