Vishay/Dale RWR71S90R9FRS70
RWR71S90R9FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S90R9FRS70
Brief Description
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S90R9FRS70.pdf
Availability of RWR71S90R9FRS70
QUANTITY
RWR71S90R9FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S90R9FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR71S90R9FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S90R9FRS70
Related LinksRWR71S9, RWR71S90R9FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S90R9FRS70 Details Description
Related parts for RWR71S90R9FRS70
OSC XO 4.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT666 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 465MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE P 40NH K1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E RED datasheet.pdf
508 TB SP CL INTERLACE/T datasheet.pdf
560UF 450V 35X60MM 105C 5000H datasheet.pdf