ITT Cannon, LLC CA3100F24-7SWF80
CA3100F24-7SWF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F24-7SWF80
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F24-7SWF80.pdf
Availability of CA3100F24-7SWF80
QUANTITY
CA3100F24-7SWF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F24-7SWF80
Internal Part NumberEIS-CA3100F24-7SWF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F24-7SWF80
Related LinksCA3100F2, CA3100F24-7SWF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F24-7SWF80 Details Description
Related parts for CA3100F24-7SWF80
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 3POS PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 3A 4.5-13.2VIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 22 COND 5E (1)I18/22CRT-89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf