ITT Cannon, LLC CA3100F24A28SBA176
CA3100F24A28SBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100F24A28SBA176
Brief Description
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100F24A28SBA176.pdf
Availability of CA3100F24A28SBA176
QUANTITY
CA3100F24A28SBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100F24A28SBA176
Internal Part NumberEIS-CA3100F24A28SBA176
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100F24A28SBA176
Related LinksCA3100F24, CA3100F24A28SBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100F24A28SBA176 Details Description
Related parts for CA3100F24A28SBA176
DIODE GEN PURP 200V 15A DO203AB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 2012 datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT 1.25V 10-LFCSP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf