Microchip Technology PIC16F1458T-I/ML
PIC16F1458T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16F1458T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Datasheet Download
PIC16F1458T-I/ML.pdf
Availability of PIC16F1458T-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16F1458T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16F1458T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16F1458T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O17
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16F1458T-I/ML
Related LinksPIC16F14, PIC16F1458T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16F1458T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16F1458T-I/ML
IC COMPARATOR W/LE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 24VDC 20MA datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf