ITT Cannon, LLC CA3100R18-19SBF80-05
CA3100R18-19SBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R18-19SBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R18-19SBF80-05.pdf
Availability of CA3100R18-19SBF80-05
QUANTITY
CA3100R18-19SBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R18-19SBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100R18-19SBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R18-19SBF80-05
Related LinksCA3100R18-, CA3100R18-19SBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R18-19SBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100R18-19SBF80-05
RECEIVER REM CTRL 3V SIDE 38KHZ datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
Crystal 26.6500MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LIGHT BALLAST CONTROL datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf