ITT Cannon, LLC CA3100R20-16PB
CA3100R20-16PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R20-16PB
Brief Description
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R20-16PB.pdf
Availability of CA3100R20-16PB
QUANTITY
CA3100R20-16PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R20-16PB
Internal Part NumberEIS-CA3100R20-16PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R20-16PB
Related LinksCA3100R, CA3100R20-16PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R20-16PB Details Description
Related parts for CA3100R20-16PB
LED RED CLEAR AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
DF CTT TERM SGP STRIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 1.675A 80 MOHM datasheet.pdf