ITT Cannon, LLC CA3100R24-10PBF80
CA3100R24-10PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R24-10PBF80
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R24-10PBF80.pdf
Availability of CA3100R24-10PBF80
QUANTITY
CA3100R24-10PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R24-10PBF80
Internal Part NumberEIS-CA3100R24-10PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R24-10PBF80
Related LinksCA3100R2, CA3100R24-10PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R24-10PBF80 Details Description
Related parts for CA3100R24-10PBF80
FIXED IND 8.2UH 264MA 2.16 OHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 188UF 16V 20% SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 11.43MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
INSULATED SPLICE 4MM J BLUE datasheet.pdf