ITT Cannon, LLC CA3100R24-12PB05-15A176
CA3100R24-12PB05-15A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R24-12PB05-15A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100R24-12PB05-15A176.pdf
Availability of CA3100R24-12PB05-15A176
QUANTITY
CA3100R24-12PB05-15A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R24-12PB05-15A176
Internal Part NumberEIS-CA3100R24-12PB05-15A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R24-12PB05-15A176
Related LinksCA3100R24-1, CA3100R24-12PB05-15A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R24-12PB05-15A176 Details Description
Related parts for CA3100R24-12PB05-15A176
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 56 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 2% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DF11 .ABDWF100C0.0010.01 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SFP+COPPER PATCH CBL 10G.3M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf