ITT Cannon, LLC CA3100R36-3S
CA3100R36-3S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100R36-3S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100R36-3S.pdf
Availability of CA3100R36-3S
QUANTITY
CA3100R36-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100R36-3S
Internal Part NumberEIS-CA3100R36-3S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert36-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100R36-3S
Related LinksCA3100, CA3100R36-3S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100R36-3S Details Description
Related parts for CA3100R36-3S
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW STR 60POS datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FUSE F/A DIAZED DI 2A 500V EURO datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO216AA datasheet.pdf