ITT Cannon, LLC CA3101E14S-2PF80A176
CA3101E14S-2PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E14S-2PF80A176
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E14S-2PF80A176.pdf
Availability of CA3101E14S-2PF80A176
QUANTITY
CA3101E14S-2PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E14S-2PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E14S-2PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E14S-2PF80A176
Related LinksCA3101E14S, CA3101E14S-2PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E14S-2PF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E14S-2PF80A176
MODULE POWER ENTRY 3A FCC 4V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V 0603 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 2.5MM DC2W NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 58.3 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 710MA 300 MOHM datasheet.pdf