ITT Cannon, LLC CA3101E16-12SBF80
CA3101E16-12SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E16-12SBF80
Brief Description
CONN RCPT 1POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
CA3101E16-12SBF80.pdf
Availability of CA3101E16-12SBF80
QUANTITY
CA3101E16-12SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E16-12SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E16-12SBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert16-12
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E16-12SBF80
Related LinksCA3101E1, CA3101E16-12SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E16-12SBF80 Details Description
Related parts for CA3101E16-12SBF80
IC SWITCH BUS 10BIT TTL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA datasheet.pdf
IC TXRX TRANSLATING 3ST 24DHVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP 3300 UF 20% 35 V datasheet.pdf