ITT Cannon, LLC CA3101E16-9SB
CA3101E16-9SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E16-9SB
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E16-9SB.pdf
Availability of CA3101E16-9SB
QUANTITY
CA3101E16-9SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E16-9SB
Internal Part NumberEIS-CA3101E16-9SB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E16-9SB
Related LinksCA3101, CA3101E16-9SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E16-9SB Details Description
Related parts for CA3101E16-9SB
CONN HEADER RTANG 6POS .156 TIN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES TEMP SENS 12 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 HS 40MBPS 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SUBRACK FOR 19" 6U 84HP 175MM datasheet.pdf