ITT Cannon, LLC CA3101E18-11PBA232
CA3101E18-11PBA232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E18-11PBA232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS INLINE PIN
Datasheet Download
CA3101E18-11PBA232.pdf
Availability of CA3101E18-11PBA232
QUANTITY
CA3101E18-11PBA232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E18-11PBA232
Internal Part NumberEIS-CA3101E18-11PBA232
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E18-11PBA232
Related LinksCA3101E18, CA3101E18-11PBA232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E18-11PBA232 Details Description
Related parts for CA3101E18-11PBA232
IC COMP SW FET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A TO263-3 datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf