Murata Electronics North America UWQ-12/20-T48N-C
UWQ-12/20-T48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UWQ-12/20-T48N-C
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 240W
Datasheet Download
UWQ-12/20-T48N-C.pdf
Availability of UWQ-12/20-T48N-C
QUANTITY
UWQ-12/20-T48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWQ-12/20-T48N-C
Internal Part NumberEIS-UWQ-12/20-T48N-C
FamilyDC DC Converters
SeriesUWQ-12/20-T48
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (5 Leads), 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWQ-12/20-T48N-C
Related LinksUWQ-12/2, UWQ-12/20-T48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWQ-12/20-T48N-C Details Description
Related parts for UWQ-12/20-T48N-C
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BIDIR VOLT 24HVQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 25NH 750MA 221 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf