ITT Cannon, LLC CA3101E18-11PF80
CA3101E18-11PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E18-11PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E18-11PF80.pdf
Availability of CA3101E18-11PF80
QUANTITY
CA3101E18-11PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E18-11PF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E18-11PF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E18-11PF80
Related LinksCA3101E1, CA3101E18-11PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E18-11PF80 Details Description
Related parts for CA3101E18-11PF80
DUCT SOLID NOHO LGY 1X4"X 6' datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 28AWG SHLD 25' datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NN30295A DC/DC datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf