ITT Cannon, LLC CA3101E18-1PA95
CA3101E18-1PA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E18-1PA95
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E18-1PA95.pdf
Availability of CA3101E18-1PA95
QUANTITY
CA3101E18-1PA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E18-1PA95
Internal Part NumberEIS-CA3101E18-1PA95
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E18-1PA95
Related LinksCA3101E, CA3101E18-1PA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E18-1PA95 Details Description
Related parts for CA3101E18-1PA95
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MOD INLET/STD FILTER 15A PNL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 415MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf