ITT Cannon, LLC CA3101E18-1PBF80A176
CA3101E18-1PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E18-1PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E18-1PBF80A176.pdf
Availability of CA3101E18-1PBF80A176
QUANTITY
CA3101E18-1PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E18-1PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E18-1PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E18-1PBF80A176
Related LinksCA3101E18-, CA3101E18-1PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E18-1PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E18-1PBF80A176
JUMPER-H1506TR/A2015A/X 10" datasheet.pdf
IC DCP QUAD 10K 64TP 24SOIC datasheet.pdf
KNOB CLR/MATTE.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" GREEN 1FT datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf