ITT Cannon, LLC CA3101E20-15PB
CA3101E20-15PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-15PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E20-15PB.pdf
Availability of CA3101E20-15PB
QUANTITY
CA3101E20-15PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-15PB
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-15PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-15PB
Related LinksCA3101E, CA3101E20-15PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-15PB Details Description
Related parts for CA3101E20-15PB
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
IC MULTIPLE POWER CTRLR 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT SAS 29POS SMD VERT datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 1600V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
147AT CARBIDE CUTTER datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 155MA 12.33 OHM datasheet.pdf