ITT Cannon, LLC CA3101E20-27SB01
CA3101E20-27SB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-27SB01
Brief Description
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E20-27SB01.pdf
Availability of CA3101E20-27SB01
QUANTITY
CA3101E20-27SB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-27SB01
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-27SB01
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-27SB01
Related LinksCA3101E2, CA3101E20-27SB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-27SB01 Details Description
Related parts for CA3101E20-27SB01
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 33A TO-220FP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 26DFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf