United Chemi-Con EKMH201VSN681MQ40S
EKMH201VSN681MQ40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VSN681MQ40S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VSN681MQ40S.pdf
Availability of EKMH201VSN681MQ40S
QUANTITY
EKMH201VSN681MQ40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VSN681MQ40S
Internal Part NumberEIS-EKMH201VSN681MQ40S
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VSN681MQ40S
Related LinksEKMH201VS, EKMH201VSN681MQ40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VSN681MQ40S Details Description
Related parts for EKMH201VSN681MQ40S
CAP FILM 0.27UF 1.6KVDC SCREW datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 27POS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 30W/O HOUSING120A datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
RES 0.039 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf