ITT Cannon, LLC CA3101E20-27SBF80A176
CA3101E20-27SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-27SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E20-27SBF80A176.pdf
Availability of CA3101E20-27SBF80A176
QUANTITY
CA3101E20-27SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-27SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-27SBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-27SBF80A176
Related LinksCA3101E20-, CA3101E20-27SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-27SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E20-27SBF80A176
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
SSD 20GB SCSI datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
762MM EURO PLUG RA 12CGRN datasheet.pdf
TOOL OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf