ITT Cannon, LLC CA3101E20-27SBF80A176A232
CA3101E20-27SBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-27SBF80A176A232
Brief Description
CONN RCPT 14POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E20-27SBF80A176A232.pdf
Availability of CA3101E20-27SBF80A176A232
QUANTITY
CA3101E20-27SBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-27SBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-27SBF80A176A232
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-27SBF80A176A232
Related LinksCA3101E20-27, CA3101E20-27SBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-27SBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3101E20-27SBF80A176A232
MOSFET N-CH 100V 7.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .156" 3POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A TO263-3 datasheet.pdf
THERMOSTAT 125 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA SMT/CLIP DR 30AU datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW PR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf