ITT Cannon, LLC CA3101E20-8SB02
CA3101E20-8SB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-8SB02
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E20-8SB02.pdf
Availability of CA3101E20-8SB02
QUANTITY
CA3101E20-8SB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-8SB02
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-8SB02
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert20-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 74A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-8SB02
Related LinksCA3101E, CA3101E20-8SB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-8SB02 Details Description
Related parts for CA3101E20-8SB02
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME BLK 22CKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf