ITT Cannon, LLC CA3101E24-10PB14
CA3101E24-10PB14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-10PB14
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E24-10PB14.pdf
Availability of CA3101E24-10PB14
QUANTITY
CA3101E24-10PB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-10PB14
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-10PB14
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-10PB14
Related LinksCA3101E2, CA3101E24-10PB14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-10PB14 Details Description
Related parts for CA3101E24-10PB14
TVS DIODE 20VWM 34.02VC P600 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M770-C 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 12V 0.3A datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/S datasheet.pdf
CAP FILM 3.9 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf