ITT Cannon, LLC CA3101E24-10SB02
CA3101E24-10SB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-10SB02
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-10SB02.pdf
Availability of CA3101E24-10SB02
QUANTITY
CA3101E24-10SB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-10SB02
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-10SB02
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-10SB02
Related LinksCA3101E2, CA3101E24-10SB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-10SB02 Details Description
Related parts for CA3101E24-10SB02
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MOUNT STRAP IMPACT RES LDS3 LGRY datasheet.pdf
IC CLOCK GEN ALVISO 56-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V JB 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf